Žiaci SOŠ sv. Cyrila a Metoda na medzinárodnom
 stretnutí v 
Českej republike

 


Žiaci a pedagógovia Strednej odbornej školy sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach sa v dňoch 10. až 14. marca 2014 zúčastnili návštevy partnerskej školy Gymnázia a Strednej odbornej školy dr. V. Šmejkala, p.o. v Ústi nad Labem.

.

Táto návšteva bola už siedmym stretnutím v rámci medzinárodného projektu COMENIUS. Hlavným cieľom tohto projektu je spoznávanie kultúrnych zvykov minoritných skupín. Spolu s delegáciami z Grécka, Maďarska, Nemecka, Poľska, Talianska a Turecka sme mali možnosť vzájomne nahliadnuť do kultúrnych tradícií a zvykov jednotlivých krajín. Každá zo zúčastnených delegácií sa predstavila kultúrnym programom a pracovnými aktivitami. Žiaci SOŠ sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach prezentovali folklór rómskych menšín. Naši hostitelia z Gymnázia a Strednej odbornej školy dr. V. Šmejkala v Ústi nad Labem pripravili pre zúčastnených atraktívny program. Navštívili sme krásnu prírodu Severočeského kraja Tiské skaly, skanzen Zubrnice, oboznámili sme sa s výrobou piva v pivovare Velké Březno. Navštívili sme IQ centrum Babylon v Liberci, kde si naši študenti preverili svoje vedomosti a pohotovosť. Krásnym zážitkom pre našich žiakov bola prechádzka po Prahe.
 

.

Každý z týchto výmenných pobytov prispieva k spoznávaniu kultúr minoritných skupín, obohacuje vedomosti o živote a zvyklostiach rôznych národov a národnosti. Vznikajú aj nové priateľstva medzi mladými ľuďmi, ktoré sú dôležité pre ich ďalší rast. Posledné stretnutie Medzinárodného projektu Comenius sa uskutoční v Taliansku.
 

.

 

.

 

Zážitky a dojmy žiakov z projektového stretnutia....

 

Moje dojmy a zážitky z Čiech sú úplne perfektné! Zistil som, že Česi sú výborní a pohostinní ľudia. Neľutujem, že som tam bol a neľutujem, že som tam spoznal veľa ľudí a zažil niečo nové. Nič zlé a záporné na nich nemôžem povedať. Na škole majú úplne super učiteľov ako aj my :). V Čechách som dostal veľmi milú a príjemnú rodinu, v ktorej som býval ešte s jedným žiakom našej školy. Ak by bola ešte jedna možnosť z našej školy vrátiť sa na pár dni do Čiech naspäť, tak určite neváham a idem s veľkou radosťou! V mojom osobnom živote budem určite so všetkými v kontakte a určite som ich nevidel poslednýkrát :). Zároveň chcem poďakovať vedeniu školy, že má vybrali do tohto projektu a ďalším žiakom odporučiť, že ak budú mať takúto príležitosť ísť niekam a spoznať svet, nech neváhajú a idú!

Ján Zolota, I.B

 

Poznávací výlet v rámci projektu Comenius v Čechách bol veľmi zaujímavý a plný zážitkov. Mali sme možnosť zoznámiť sa so študentmi z iných krajín, no videli sme aj ako prebieha vyučovanie na strednej škole v Čechách. Myslím si, že mám z Čiech kopec dobrých spomienok, na ktoré nikdy nezabudnem. Napr. som videl proces výroby piva, ako sa niekedy dávno žiaci učili, alebo aký bol život bohatej rodiny na dedine. Každý deň sme mali nejaký program, takže týždeň zbehol veľmi rýchlo. Ďakujem všetkým, že práve ja som bol zapojený do tohto projektu.

Michal Švoňava, I.A

 

Výmenný pobyt v Česku mi ako študentke priniesol veľa skúseností. Rodina, v ktorej som bola ubytovaná, bola veľmi pohostinná a chápavá. Cítila som sa tam veľmi dobre. Jedlo nebolo veľmi odlišné od nášho, takže mi tam chutilo. Ich škola sa mi páčila. Žiaci boli milí a kamarátski. S našimi žiakmi sme hneď zapadli do kolektívu. Navštívili sme skanzen v Zubrniciach a IQ park v Liberci. Tam sa mi veľmi páčilo, lebo tam bolo veľa zaujímavých a podivuhodných vecí.

Gabriela Poláková, II.B

 

Môj výmenný pobyt bol pekný. Veľmi som sa tešila do zahraničia, lebo v Čechách som ešte nebola. Bola som plná očakávania z toho, čo nové tam uvidím, akých ľudí tam stretnem. V rodine ma prijali pekne. V škole som spoznala nových kamarátov. Naučili nás nové tance aj piesne. Ústí nad Labem je zaujímavé mesto. Navštívili sme tam skanzen, boli sme na túre po skalách. Aj my sme si pripravili pre nich program na záver pobytu. Posledný deň sme navštívili hlavné mesto Prahu. Je to prekrásne starobylé mesto. Môj najkrajší obraz bol pohľad z brehu Vltavy na Karlov most a hrad. No ako každý výlet sa raz končí, aj ten náš. Čakala nás dlhá cesta domov. Čechy sú pekná krajina, ďakujem za príležitosť spoznať ju. Dúfam, že sa tam ešte niekedy vrátim. Odnášam si veľa krásnych zážitkov .

Veronika Ančovčiková, III.A

 

Moje zážitky z Čiech sú veľmi perfektné. Spoznal som veľmi milých nových kamarátov. Najviac sa mi páčilo ubytovanie v rodine. Boli veľmi milí a priateľskí. Páčil sa mi aj ich pes, ktorý ma každé ráno chodil zobúdzať. Keby som mohol isť naspäť, tak by som neváhal a hneď by som šiel. Chcel by som sa hlavne poďakovať pánovi učiteľovi Čarnému, že ma vybral do tohto projektu a ostatným za pekné chvíle strávené v Čechách.

Michal Perduľak, III.B

 

Som rada, že ma vedenie školy vybralo, aby som šla spoznať Českú republiku a dozvedela sa nové veci. Zažila som veľa pekných zážitkov, ktoré si budem dlho pamätať. Spoznala som tam veľa príjemných ľudí, ktorí sa nám postarali o zaujímavý program. A týmto sa chcem poďakovať ľuďom, u ktorých som bývala a s ktorými som strávila pekné chvíle. Ďakujem.

Kristína Zozulinecová, I.A

späť