Žiaci SOŠ sv. Cyrila a Metoda na medzinárodnom
 stretnutí v
Grécku

Helénska republika – krajina pamiatok a bohov, opradená dávnymi mýtmi nás privítala vôňou jari, ukázala nám jedinečné prírodné krásy, klenoty svojej histórie a dokázala nám, že každý hosť či návštevník  je u nich vítaný. Grécke dejiny patria k najvýznamnejším svetovým dejinám. Aj nás história spája s oblasťou Solúna. Thessaloniki, grécke mesto s prístavom, obmývané Egejským morom, susediace s Macedónskom, je územím, ktoré bolo v dávnej histórii obývané Slovanmi. Práve tu sa narodili solúnski bratia, Konštantín Filozof a Metod Zákonodarca, ktorí nám priniesli starosloviensky jazyk, ktorý sa stal štvrtým liturgickým jazykom a písmo - hlaholiku. O to väčšie bolo naše očakávanie z ďalšieho, v poradí druhého, stretnutia krajín participujúcich na projekte Comenius „Life of minorities with us or alongside us?“.

Stretnutie prebiehalo v dňoch 18. – 21. 3. 2013. Našu školu reprezentovali štyria vybraní žiaci Peter Rabinčák, Miroslav Fogoš, Nikola Janičová a Tatiana Popovičová. Stretnutie bolo organizované v meste Thessaloniki v 5. Gymnáziu Stavroupoli a tematicky bolo zamerané na prezentáciu národných kultúrnych tradícií a tradícií minorít. Príchod bol naplánovaný na 17. 3. 2013, kedy sme sa zároveň ubytovali v Hoteli Pella alebo v hosťujúcich rodinách.

.

Bohatý program začal v pondelok návštevou mesta Vergina, kde sme mali možnosť vidieť macedónske kráľovské hrobky. Ďalším mestom bolo mesto Naousa s karnevalovým sprievodom – tradícia, ktorou sa začína 40-dňový pôst. Počas prvého dňa ulicami mesta prechádzajú, tancujúci muži s maskami, pričom balkóny a ulice lemujú šarkany, na ďalší deň pokračuje svadobný sprievod, opäť pozostávajúci, aj vrátane nevesty, len z mužov oblečených v krojoch, na hrudi bohato zdobených mincami cinkotajúcimi v rytme tanca. Táto tradícia pripomína naše fašiangové sprievody. V Naouse sme mali možnosť vidieť aj prekrásny park v lokalite Saint Nikolaus.

.

Nasledujúci deň sme navštívili školu, kde sme sa zoznámili s učiteľmi a žiakmi stavroupolského gymnázia a žiaci zúčastnených krajín nám predviedli prezentácie v PowerPointe zamerané na národné kultúrne tradície a tradície národnostných menšín. Všetci s nadšením prejavili záujem o tradičnú slovenskú „oblievačku“ a „šibačku“, ktorú naživo predviedli naši chlapci aj dievčatá oblečení v krojoch. V záverečnej diskusii žiaci neváhali spontánne a pravdivo vyjadriť svoje názory k tejto téme. Keďže o priateľstvá a družnosť nebola núdza, popoludní nasledovala prehliadka mesta Thessaloniki v skupinkách, ktoré viedli grécki žiaci.

.

V stredu počas pracovného stretnutia učiteľov o ďalšej návšteve v Maďarsku žiaci absolvovali workshopy s výtvarnými kreáciami a nácvikom gréckych ľudových tancov. Hudba je pre Grékov jedna z najdôležitejších častí ich života. Prekvapivo najpopulárnejším žánrom je ľudová hudba. V žiadnej inej krajine v Európe nie sú ľudová hudba a tradičné tance tak udržiavané ako v Grécku, kde dokonca i dnes vznikajú nové ľudové piesne. Napriek tomu, že grécka hudba už od mykénskej doby  patrí pod orientálne štýly hudby, emócie radosti a nadšenia pomohli žiakom odlišných kultúr sformovať rytmus tela a krokov, ktoré sa síce veľmi nepodobali na grécky folklór, ale napodiv spolu ladili a nevytvárali žiadnu disharmóniu. Silným zážitkom bol aj symbolický akt sadenia olivovníka za prítomnosti najvyšších predstaviteľov mesta s pamätnou tabuľkou pripomínajúcou priateľstvo a zomknutosť zúčastnených krajín, ktoré sa začali formovať už na prvom stretnutí na Slovensku. Spoločný večer, po prehliadke kláštora a Akropolisu, sme so žiakmi strávili v reštaurácii pri živej gréckej hudbe. Atmosféra a nálada boli neopísateľné a mali svoje pokračovanie aj nasledujúci, rozlúčkový večer.

.

Vo štvrtok dopoludnia pokračovala prehliadka pamiatok, ku ktorým patrila Biela veža, symbol mesta, archeologické múzeum so starovekými pamiatkami, ruiny mestských hradieb, rotunda a Chrám sv. Dimitria. Záverečným večerom, rozlúčkou, odovzdávaním certifikátov a darčekov sa spoločné stretnutie oficiálne ukončilo a v piatok jednotlivé krajiny odchádzali. Pohostinnosť rodičov gréckych žiakov sa prejavila pri príprave všakovakých jedál a dobrôt na rozlúčkový večer. Nechýbalo ani jahňa pečené na ražni, okolo ktorého sme si všetci najskôr zatancovali a potom sme si na ňom pochutnali.

Gréci sú odjakživa považovaní za prívetivý národ, niet divu, že už  v minulosti si práve toto územie vybrali bohovia za svoj domov. Aj my sme sa z Grécka vracali obohatení o nové neopakovateľné a nezabudnuteľné zážitky.

Mgr. Anna Raffáčová