DARUJTE VIANOCE

Vianoce sú keď zažiaria nielen svetlá na vianočných stromčekoch ale aj v detských očkách, keď sa zbližujú a otvárajú ľudské srdcia, keď znejú tóny Tichej noci a keď cítiť vôňu ihličia a čerstvo upečených medovníkov. Keď  každý pocíti teplo domova, keď sa rozozvučia zvony a zalesknú slzy v očiach osamelých a opustených.

Takúto atmosféra Vianoc vytvorili žiaci a pedagógovia CSOU sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach pre osamelých starých ľudí, deti v detských domovoch a spolu s nimi prežiť čaro Vianoc.

A na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle!

„Ľuďom sa často stáva – v Božom mene – že srdce, živlom otvorené, zjaví sa skôr než samučičký zvon. Kto hnetie nás, ten vie, čo nevie veža a zvony v nej: že nie sme ako ony. Že ľudské srdce nesmie byť zo železa. Pretože nielen udiera. Aj zvoní.“

Hlahol zvonov nás vždy pozýva prežívať sviatočné chvíle. Zvlášť v čase Vianoc prežívame všetko oveľa intenzívnejšie ako inokedy. Vyberáme slová, vážime ich a používame iba tie, ktoré zavážia, ktoré sa dotýkajú našich duší.

„ ... V našich srdciach zvony bijú, to vždy, keď láskou žijú

Preto sme tak trochu lepší, dávame radosť, sme šťastnejší ...“

Zneli tóny piesne literárno-dramatického pásma sprevádzaného vianočnými piesňami a koledami, ktoré pripravili študenti Cirkevného SOU sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach pre deti z detských domovov a pre ľudí z domovov dôchodcov.

Pre veriacich sú tieto sviatky azda najdôležitejšími sviatkami roka, kedy sa slovami  Mgr. Janočka spája Nebo so Zemou, Nebo sa ponížilo, aby Zem bola povýšená, prichádza na svet Syn Boží, aby sa človek stal viac božskou bytosťou. Spasiteľ - Ježiš Kristus sa narodil v Betleheme.

„ ... Ešte ďaleko náš život k nehe má.

Ďaleko je ešte do Betlehema. ...“

Hovorí jeden zo známych klasikov slovenskej literatúry Viliam Turčány. O tom, či je to pravda nás presviedčajú deti, ktoré opustili ich matky, starší ľudia žijúci v domovoch dôchodcov, ktorí ešte ako tak udržiavajú kontakt so svojimi blízkymi a najmä tí, ktorí už nemajú nikoho a sami sa o seba nedokážu postarať. Ticho a skromne dožívajú svoj život v charitných domoch.

Ako ďaleko máme k Ježišovi, závisí len od nás. Môžeme sa približovať k nemu i k sebe navzájom napríklad úsmevom, básňou, modlitbou, mostom k blížnemu, akýmkoľvek dobrým skutkom.

Aj študenti Cirkevné SOU sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach sa pokúsili spríjemniť atmosféru Vianoc práve pre týchto ľudí tým, že pripravili pre nich darčeky, pozdravy, napiekli spolu s pedagógmi koláče a vystúpili s programom. Súčasťou literárno-dramatického pásma boli aj „Betlehemci“, ktorí zožali úspech u dospelých i u detí. Dôkazom toho boli slová vďaky, slzy dojatia v očiach starších a iskričky zvedavosti v detských očkách, ale hlavne spontánnosť, s akou sa všetci zapájali do programu, spoločne spievali piesne a koledy.

O tom, aký úspech mal tento program svedčí aj to, že okrem naplánovaných vystúpení, sme absolvovali ďalšie tri na Gerontologicko-psychiatrickom oddelení Nemocnice . ... na požiadanie zamestnancov tohto oddelenia.

Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Darujte Vianoce Konta Orange, n.f.

Počas adventu sme navštívili: Ústav sociálnej starostlivosti v Rakovci n. Ondavou, Dom dôchodcov v Michalovciach, Detský domov v Koromli, Detský domov v Remetských Hámroch, Charitný dom Profesora Hlaváča v Michalovciach, Azylový dom v Baškovciach.