„OUR EUROPEAN VIRTUAL MUSEUM“

Program Erasmus+, kľúčová akcia 2

Strategické partnerstvá v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a mládeže

MOBILITA V PORTUGALSKU

Agrupamento de Escolas de Vendas Novas

16.02.2020 – 22.02.2020

V dňoch 16. – 22. februára 2020 sa tím žiakov a učiteľov našej školy zúčastnil na projektovom stretnutí v Agrupamento de Escolas de Vendas Novas v Portugalsku.

Žiakov a pedagógov štyroch rôznych krajín počas výmenného pobytu v Portugalsku spájal nielen spoločný jazyk angličtina, ale aj jazyk výtvarného umenia, ktorý je ich spoločným záujmom. V reálnom prostredí danej krajiny mali možnosť priamo zažiť a porovnať životný štýl mladých ľudí, ich rodinného zázemia i proces vzdelávania.

V kultúrno-historickom kontexte daného regiónu spoznávali významné prehistorické megalitické kromlechy v Almendres, pamiatky zapísané do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v Évore, v hlavnom meste Portugalska, Lisabone, navštívili múzeum starého umenia Arte Antiga Museum i múzeum moderného umenia Gulbenkian Museum.

Súčasťou projektu boli workshopy zamerané na 3D technológie, fotografické súťaže, prezentácie live paintings a live statues a tvorba masiek.

Žiaci prezentovali videá významných osobností výtvarného umenia a ich diela, konkrétne:

Slovensko:      Majster Pavol z Levoče

P. M. Bohúň: Ján Francisci ako kapitán slovenských dobrovoľníkov

Taliansko:      Michelangelo: Dávid

Giotto: Kaplnka Scrovegniovcov

Španielsko:     Diego Velázquez: Dvorné dámy

Stará radnica San Clemente

Portugalsko:   Domingos Sequeira: Klaňanie troch kráľov

Almada Negreiros: Orfeus

Posledný deň bol spojený s domácou tradíciou Carnival Parade, ktorej sa zúčastnilo celé mesto. Vyvrcholením bola rozlúčková párty spojená s ochutnávkou tradičných jedál každej krajiny.