KRAČUN NA VALALE

prežitý so žiakmi CSOU sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach

Vianoce. Najkrajšie a srdcu najmilšie sviatky v roku. Niet azda ľudí, ktorí by sa netešili na tieto čarovné dni plné pokoja, pohody, lásky a tajomna vianočnej noci. Väčšina ľudí odloží svoje ťažkosti, starosti a problémy, čím sa Vianoce stávajú vzácnym prostriedkom stmeľovania rodín a ľudí navzájom. Očarujúcim je fakt, že v jeden deň v roku naladia ľudia svoje srdcia, myseľ a duše k radosti a ústretovosti.

V minulosti bolo na dedinách veľa zvykov, ktoré, žiaľ, dnes už mnohí ani nepoznajú. Nahradil ich zhon za darčekmi, upratovanie, sledovanie televízie, či vysedávanie pri počítači. Vianoce našich predkov boli síce po materiálnej stránke chudobné, zato po morálnej a duchovnej stránke boli oveľa bohatšie ako sú dnes. V minulosti to boli sviatky bohaté na vnímavosť, citlivosť, súdržnosť, spolupatričnosť, ochotu počúvať žiale a bôle iných, ale aj chcenie podieľať sa na radostiach a drobných veselostiach v rodine komunite a spoločenstve. Kedysi nám ku šťastiu a radosti stačilo oveľa menej.

Mnohé deti v detských domovoch o tradíciách a zvykoch, ktoré sa tradovali hlavne na „valaloch“ vôbec nevedia. Nemajú totiž rodiny, v ktorých by sa tieto vianočné obyčaje dodržiavali. Avšak naši starí rodičia si ešte majú na čo zaspomínať, a hlavne odovzdať svoje spomienky ďalším generáciám.

            Tieto skutočnosti nás viedli k tomu, aby sme na CSOU sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach vypracovali projekt s názvom „Kračun na valale“,  realizáciou  ktorého  sme sa snažili našim žiakom a hlavne deťom v detských domovoch, chorým v ústavoch sociálnej starostlivosti, osamelým ľuďom v charitnom dome a  v domovoch dôchodcov priblížiť  krásu zvykov na Zemplíne počas Vianoc. Projekt sa uskutočnil vďaka programu Darujte Vianoce konta Orange, n.f.

            Do projektu sa zapojili nielen žiaci všetkých učebných aj študijných odborov, ale aj pedagogickí zamestnanci. Advent sa na našom cirkevnom učilišti niesol v duchu radosti a príprav projektu. Žiaci  v záujmových krúžkoch nacvičovali literárno-dramatické pásmo, spievali vianočné koledy, piekli medovníčky,  či „bobaľky“, zhotovovali rekvizity pre Betlehemcov, či šili krásne kroje pre účinkujúcich. Prostredníctvom žiakov sa na našom projekte zúčastnili aj rodičia a starí rodičia, od ktorých sme zbierali vinše, zvyky, recepty starých mám, či rekvizity do „valalskej chyži“, ktorú sme si v škole pripravili. Celá škola bola jedným krásnym spoločenstvom, ktoré sa pripravovalo odovzdať výsledky svojho snaženia tým, ktorých sme chceli v predvianočnom čase potešiť a podeliť sa s nimi o tú nádhernú a čarovnú atmosféru.

Naše úsilie nevyšlo nazmar. Posledný týždeň  pred Vianocami sme so žiakmi navštívili Ústav sociálnej starostlivosti v Rakovci nad Ondavou, Charitný dom v Michalovciach, Ústav pre postihnutú mládež v Michalovciach. Detský domov v Remetských Hámroch, Detský domov v Koromli, Azylový dom v Baškovciach,  Domov dôchodcov na Hollého ulici a Klub dôchodcov na ulici ...

Všade sme rozdávali nielen darčeky a vianočné pečivo zhotovené  žiakmi nášho učilištia, ale i radosť, spev, vinše,  krásne hovorené slovo. Program sa stretol s obrovským úspechom. Starí ľudia si s nami zaspomínali  na svoju mladosť a spolu so žiakmi si zasievali známe koledy. Nevedeli sa vynadívať na prekrásne zemplínske kroje našich účinkujúcich. Naši žiaci vniesli do ich stereotypného života a samoty pocit  šťastia a radosti.

           Deti v Detských domovoch sledovali program so zvedavosťou a nadšením. S väčšinou zvykov a  tradícií sa nikdy nestretli a nemali ani možnosť  ich zažiť. Maličkým sa najviac páčili „gubaši“ z betlehemcov, starších zaujali zvyky, ktoré sme sa snažili priblížiť  formou krásneho literárno-dramatického pásma. Detské očká však rozžiarili aj darčeky, ktoré sme všade rozdávali a typické vianočné koláče, ktoré sme pre všetkých so žiakmi nášho cirkevného učilišťa napiekli.

Projekt „Kračun na valale“ mal obrovský úspech. Rozdali sme množstvo darčekov, a to nielen tých materiálnych. Všetci tí, pre ktorých sme projekt pripravovali, si odniesli aj nezabudnuteľný zážitok a krásnu spomienku. Priblížili sme im  to, čo v dnešnej dobe často v rodinách chýba. Potešili sme tých, ktorí v čase Vianoc najviac potrebujú cítiť lásku, pokoj, teplo domova. Realizáciou projektu sme zároveň umožnili emotívne precítiť žiakom a zamestnancom našej školy osudy iných ľudí. Našou snahou bolo, aby všetci pochopili, že čaro Vianoc nespočíva len v hmotných statkoch, ale hlavne v duchovnom prežívaní.  Verím, že sa nám to v plnej miere podarilo, pretože všetci tento projekt pripravovali a realizovali vo svojom voľnom čase, nezištne, ale hlavne s láskou, ktorá práve počas vianočných sviatkov mnohým chýba.

                                                                      Ing. Anna Kapitanová, zástupkyňa riaditeľa CSOU

hore